UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po vyše dvoch rokoch od vydania úspešného albumu „Reconstruction And Synthesis“ sa bratislavskí 0N0 hlásia s novým materiálom. Síce kratším, „Cloaked Climax Concealed“ je dvojskladbové EP, ale tentokrát sa o vydanie nemusela postarať kapela samotná. 0N0 zaujali indických Transcending Obscurity Records, a ak to teraz kriví hubu s „pche, čo to taká India...“, tak si ju narovnaj do predpisového tvaru, u prudko rastúceho bombajského vydavateľstva v súčasnosti pôsobia aj pojmy ako FERAL, MASTER alebo ARALLU. Alebo českí ET MORIEMUR, aby sme boli bližšie k domovu. (I keď, MASTER sú už roky vlastne z Uherského Hradišťa, aj také príbehy píše život.)
Portfólio T. Obscurity tvorí hlavne death, black a doom metal a v tejto spoločnosti sú 0N0 skôr menej tradičným elementom, hoci ich hudba vychádza z death/doom metalu 90. rokov. Na predošlej nahrávke sa vyskytli aj občasné úlety do grind coru, na novinke nie sú, „C.C.C.“ je tempovo skôr uvoľnená, valivá a zľahka halucinujúca či v iných dimenziách sa vznášajúca záležitosť. EP sa nesie v duchu industriálne zafarbeného doom/death metalu s dominantným ťažkým hlbokým hrdelným revom, ktorému kontrujú éterické zbory. Hudobne sú obe skladby akýmsi rozhraním starých a novších čias, pretože pamätníci si určite spomenú na pojmy ako WINTER, MINDROT, MORGION a PITCH SHIFTER (na albume „Industrial“), teda na hudbu ponurú, valcujúcu, niekedy až apokalypticky vyznievajúcu.
Atmosféra tu hrá druhú hlavnú úlohu, melodika je až v zadnom pláne a ak sa aj vyskytne, nie je to rozhodne žiadny lúč nádeje či aspoň melancholické pohladenie. Najviac ak oživenie disharmonických tónov, pretavených do ťažkého kovového bahna. Alebo sa načrtnutá melódia preleje do postrockovej, postmetalovej nálady, odohrávajúcej sa akoby nad rinčaním gitár, naprogramovaných bicích a drsných vokálov tak trochu akoby mimo priestor a čas. Tentokrát budem hodnotiť bez bodovania, sú to len dve skladby, ale určite aspoň také kvalitné a zaujímavé ako tie na predošlom albume.
Nová ochutnávka industriálnych atmosfér z dielne 0N0, limitovaná na stovku vinylových kópií.
1. The Crown Unknown
2. Hidden in the Trees (Sail This Wrecked Ship)
Cloaked Climax Concealed (EP) (2019)
Reconstruction And Synthesis (2016)
A Farewell To Conscious Shores (2014)
Plus Ultra (2012)
End / Upon The Throne Of Hell (2008)
Cyberjunk’s Not Dead (2007)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Transcending Obscurity Records
Stopáž: 11:05
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.